24.11.2014

Конспект уроку "Кисень. Оксиген."


Тема: Оксиген. Кисень. Добування кисню в лабораторії. Фізичні властивості.
Мета:Поглибити знання учнів про хімічний елемент Оксиген та його просту речовину кисень,  з’ясувати способи добування і збирання кисню, його фізичні властивості; сформувати поняття «реакція розкладу», «каталізатор»; Розвивати вміння учнів працювати з текстом підручника, таблицями, опорним конспектом; логічно мислити, спостерігати, робити висновки та узагальнення.
Виховувати працездатність, вміння долати труднощі, інтерес до вивчення предмету.
Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, презентація Power Point; опорні конспекти,  картки «Лабіринт»;
Н2О2, МnО2, пробірки, штатив, корок з газовідвідною трубкою, кристалізатор з водою, скіпка, сірники.
Тип уроку: урок формування нових знань.

Форми роботи: , самостійна робота, еврістична бесіда, елементи гри, «Мозковий штурм», ,  демонстраційний експеримент.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вчитель:
                     Продзвенів уже дзвінок,
                           Починається урок.
                           Він весняний і цікавий,
                           Тож гостей зібрав чимало.
                            Повернімося обличчям до гостей
                            І лагідно промовим: “Добрий день”
Вправа «Обери чоловічка»
Вправа зі словами.( Б,З,Н,П_ня)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Робота з сигнальними картками ( «Так» - червона, «Ні» - синя)
Чи правильними є твердження:
-           Найменша неподільна часточка – це атом
-         Атомна маса Гідрогену – 1
-         Оксиген знаходиться у 6 групі
-         Н2О – це молекула
-         О – це молекула
-         У періодичній системі знаходяться речовини
-         Проста речовина складається з двох і більше речовин
-         СаО – це складна речовина

Оцініть свої відповіді у картці оцінювання.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, сьогодні ми почнемо знайомитися з найбільш розповсюдженим хімічним елементом, який утворює усім відому просту речовину, без якої неможливо уявити існування всього живого на планеті Земля. А назвати цю речовину ви зможете відгадавши загадку:
Я живу і не тужу,
З ким зустрінуся – дружу,
Ми удвох з моїм сусідом
Називаємось оксидом.
Друзями моїми стали
І метали, й неметали.
                            Феєрверк влаштую вмить,

Бо у мене все горить.
Я внизу у тропосфері,
Залечу в іоносферу.
Мною дихать – всяк мастак
Називають мене як?
-         Що це за хімічний елемент і яку просту речовину він утворює?


(Речовина кисень та елемент, що його утворює – Оксиген)
ІV. Оголошення теми та мети уроку.

  Вчитель:  Отже, тема нашого уроку «Оксиген. Поширення у
                  природі.  Кисень. Добування кисню.  Фізичні властивості.»
                  Давайте разом поміркуємо над задачами, які ми поставимо до
                   нашого уроку
                  (разом з учнями складаємо задачі уроку, виходячи з теми).
«Мозковий штурм»


Задачі:
-         скласти «досьє» на хімічний елемент Оксиген;
-         вивчити його поширення в природі;
-         з'ясувати фізичні властивості кисню;
-         ознайомитись із способами добування та збирання кисню;
-         встановити хто вперше добув кисень;
-         засвоїти нові поняття «каталізатор», «реакція розкладу».

V. Вивчення нового матеріалу
Учні працюють згідно диференційованим завданням. На кожному етапі  - перевірка та само оцінювання.
1.Знайдіть місце елемента Оксигена у ПС та охарактеризуйте:
А . За всіма характеристиками
Б. Характеристики першого стовпчика
2. Розгляньте схему поширення та дайте відповіді на питання:
А. Що ви можете сказати про поширення Оксигену в живій та неживій природі?
     Б. У вигляді яких речовин зустрічається Оксиген?
З якими складними оксигеновмісними речовинами в природі ви зустрічалися.
3. Прочитайте текст підручника ст.. 84 та знайдіть відповіді на питання:
А.
-         Хто першим добув кисень?
-         Чому відкриття кисню належить двом вченим?
-         Яка заслуга А.Лавуазьє?
Б. Розмістити прізвища вчених в логічній послідовності.
Яку властивість кисню довели вчені?
4. Добування кисню в промисловості та в лабораторії
Проблемне питання:
Як кисень утворюється у природі?
Як можна одержати кисень у природі, в лабораторії?
Як переконатися – що одержаний газ – це кисень?
*    Добування кисню в промисловості
-         Чому в промисловості кисень добувають  з повітря?
-         Як проводять добування?
-         Як зберігають добутий кисень? Ст..88
Обережно! Трагедія в Луганську – в реанімаційному відділенні зірвалися балони з киснем.
Добування кисню в лабораторії
*    Демонстрація добування кисню розкладом калій перманганату (перегляд відеофрагменту video_01)
А.
-         Яку речовину використали для добування кисню?
-         Що потрібно зробити з речовиною?
-         Для чого потрібен був жмут вати?
-         Як можна виявити кисень?
-         Як його зібрати?
-         Як потрібно розмістити посудину?
Б.Запис рівняння
2KMnO4    =   K2MnO4 + MnO2  +  O2
                    перманганат     манганат  манган   кисень
                           калію            калію     (IV)оксид
    Ми також добудемо кисень з речовини, що є практично в кожній оселі – з гідроген пероксиду.
ü Чому зберігається в темній посудині?
ü Як ви гадаєте, про що свідчить термін придатності 24 місяці?
З часом гідроген пероксид перетворюється на воду, виділяючи при цьому кисень.
                                    2Н2О2 = 2Н2О + О2
                                  гідроген
                                 пероксид
 Але чекати так довго ми не можемо, тому скористаємось чарівним порошком.
Демонстрація добування кисню з гідроген пероксиду за участю манган(IV) оксиду.
Заповнення п.4 опорного конспекту.
Каталізатори
- Що ж це за чарівний порошок?
- Що зробив Манган оксид з пероксидом водню?
Реакції розкладу.
-         Що спільного в записаних нами рівняннях?
Висновок: Що таке реакція розкладу?
А. Вписати пропущені слова. Розстав коефіцієнти в схемі рівняння.
Б. Чи правильне визначення каталізатору? Розстав коефіцієнти у реаукції розкладу.
5.     Фізичні властивості кисню.

Завдання: Використовуючи власний досвід та фактичні дані на с.88 підручника
А.заповнити схему. (див презентацію)

Б.Поясни, чому –

- Кисень, випущений з балона, накопичується в нижній час­тині виробничого приміщення. Він заповнює всі приямки та траншеї і надовго там затримується. Назви причину цього явища.
 -  Охолоджену переварену воду не слід нали­вати до акваріума та поливати нею рослини.
- Живу троянду занурили у посудину з рідким киснем. По­ясни, чому квітка стала крихкою (малюнок).
V. Закріплення знань
«Спіймай помилку»

1.     Молекула складної речовини кисень утворена двома атомами Оксигену.
2.     Кисень – газ без кольору, запаху, смаку, легший за повітря.
3.     Кисень вперше добув А.Лавуазьє.
4.     До складу води входить 89% кисню.
5.     Відносна атомна маса кисню – 8.
6.     Розчинений у воді Оксиген потрібний для життєдіяльності водних рослин і тварин.
7.     Кисень добре розчиняється у воді.
8.     Каталізатори – це речовини, які входять до складу продуктів реакцій.
9.     Реакціями розкладу називаються реакції, коли з декількох простих речовин утворюється одна складна.
10.                       Кисень розташований у 2 періоді VI групи
11.     Озон за  фізичними властивостями не відрізняється від кисню
12.     Кисень в природі виступає як будівельник і як руйнівник.
(учні відповідають «так» чи «ні» в зошиті. Взаємоперевірка – за дешифратором.)



1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
ні
ні
ні
так
ні
так
ні
ні
ні
ні
ні
так
Гра «Лабіринт»
VI. Підсумок уроку.
Оцінювання роботи учнів за картками само–  та взаємоперевірки.
Вправа «Гарний настрій»

VII.Домашнє завдання .
Вчити параграф 12
Відповідати на питання для самоконтролю
Скласти ребус, казку про Оксиген, кисень.

   


















1 комментарий:

  1. Цікавий і змістовний урок. Була присутньою під час його проведення. Справив глибоке враження. Рекомендую колегам скористатися конспектом.

    ОтветитьУдалить